Site Overlay

A sorozatból kimaradt képek II.

A cívisházas kiállítás alatt ugyan minden tablóról megosztottam legalább egy képet, de a kiállításon egyrészt tablónként összesen 4-6 további kép lett bemutatva, másrészt természetesen Attilával bőven van még mondani és mutatnivalónk a témában, ami remélhetőleg pár hónapon belül hozzátok is eljut a jelenleg még készülő, „Debreceni cívisházak és lakóik nyomában” című könyvünk formájában.

Viszont hogy addig se maradjatok cívisházas kontent nélkül, a záró tárlatvezetés során vetített előadásomból kiválogattam tíz fényképet, amit a sorozatba külön már nem töltök fel, de előbb ebben a blogposztban, illetve később az elkészült könyvben is láthatjátok majd.

Kulcsár József és felesége a hétvégi pogácsasütést függesztették fel a kedvünkért, és mutatták be az Ajtó u. 28. összesen három ingatlanát, és udvarát. József 1955-ben született a házban, volt mit mesélnie…
Egy szobát már láthattatok a Szent Anna u. 18. utcafronti házából (https://www.streetsofdebrecen.hu/img_1610-2/), most megmutatom egy másik részletét is.
Ez a kép azt hivatott bemutatni, hogy hiába pótolhatatlan történelmi és építészeti örökség őrző, sok cívisház sajnos már menthetetlen. A Török Bálint u. 10. szám alatt lévő ház sajnos ezen túl halmozottan hátrányos, hiszen megőrzés szempontjából az egyik legrosszabb helyen lévő értékes ház. Már beszámoltunk többször róla, hogy 2021 augusztusában eladták, és az új tulajdonos el is indította a bontási eljárást, társasházat építenek a helyére.
Nem járt különbül a Garai u. 19. háza sem, melyet 2021 júliusában bontottak el. Egy másik fényképet korábban már láttatok szemből, most megmutatom a másik, belső szobát is. Tudom hogy a lámpafény is ráerősít, de hihetetlen szép színben pompázott ám ez a padló…
Katica néni egyik illemhelyisége a Jókai u. 35. alatt. Nem csak a korabeli ajtótól esett le az állam, hanem a helyiség saját ablakától, és függönyétől is. Nálatok van a budinak külön függönye? Nálunk nincs…
Említettem többször, hogy Katica néninél a Jókai utcán volt egy pár év szünet a tyúktartásban. Na, a Kar u. 26. szám alatt ilyen nem fordult elő: a tulajdonos elmondása szerint egyrészt mindig voltak tyúkok, másrészt régen természetesen több minden is: „Volt az udvaron mosókonyha, kamra, disznóól, tyúkól, volt tehén is, elöl még disznófürdető is. Volt egy kis medence még a kacsáknak is. A férjem ment el a határba, és hozta a répaleveleket nekik. Erre ment még az ötvenes években a Dózsa utcán a csorda. A parasztházakból kijöttek a tehenek, és ott várt a csordás, és mentek Nyulasra.”. Ebben a visszaemlékezésben egyébként nem csak az volt számunkra érdekes, hogy mennyire sokrétű volt a háztáji állattartás a régi Debrecenben, hanem hogy a tulajdonos a régi nevén, Dózsa utcaként hivatkozott a Dózsa György utcára, hiszen gyerekkorában még ez volt az utca neve. (A civisporta.hu gyűjtése szerint Dózsa utca 1926 és 1948 között érvényes utcanév volt, későbbi, máig érvényes elnevezése 1948-tól a Dózsa György utca.)
Ilyen a kilátás a Kar u. 37. egyik ablakából egy esős nyári napon.  A ház egyik legifjabb lakóját, Mátét már bemutattam egyszer, ahogy várta ennek a bizonyos nyári zápornak a végét: https://www.streetsofdebrecen.hu/img_5347-2/
Egy elképesztően szép ebédlő a  Kandia u. 14. szám alól. Nézzétek hátul a jegesmacit is!
Az Eötvös u. 40. komoly macskalakként is funkcionál; ezen a képen is három példányt számolhattok össze. A macskák egyébként Attilát, és a ház tulajdonosát nézik, ahogy másznak felfelé a padfeljárón. De még a három macska ellenére sem ez a ház érdemelné ki a képzeletbeli „legmacskásabb cívisház a városban” címet, hanem…
… a Varga u. 45. ház, ahol a képen ölben látható, az udvarhoz hasonlóan „megosztott tulajdonú” fehér macskán kívül még legalább öt kinti, és egy benti macska, macskaköves kapuáthajtó, illetve a kapun látható macskamancs jellegű kilincs is van. Na erre licitáljon rá a városban valaki macskás dolgokkal!
PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com